UDĚLÁTKA
Pocta Josefu Sudkovi

2017 / klasická fotografie, 6 x 7 / inkjet print

Plechovky od Coca-Coly jako stojánky na tužky, sešroubované půlky rozřízlého kokosu jako popelník, sklenice od okurek jako váza či úschova bylinek, přehlídka čajového servisu plná knoflíků, koleček od hodinek a drobných, šlohlá pivní třetinka třebas na poznámky a na zahradě plaší ptáky stará cédéčka a větrník z rozřezaných pet lahví.

Udělátka představují šikovný nápad. S ohledem na kraj a sociální prostředí to může být široký pojem. Malebná lidová recyklace (nejen) průmyslově vyráběných věcí denní potřeby. Udělátka jsou lidový mainstream a nepozorovaný sociální mechanismus.

Nejvýznamnější osobností, která nepřímo upozorňuje na tento fenomén, je Josef Sudek. Už na počátku padesátých let umístil růži do nádoby primárně určené k míchání laboratorních fotochemií – vznikly tak jedny z jeho nejslavnějších fotografií propojující zátiší s oknem ateliéru. Sudek nejen vizuálně odděluje svůj duchovní svět od toho vnějšího, za okny ateliéru, ale záměnu funkčnosti laboratorního skla za vázu můžeme vnímat jako formu ironie, černého humoru, nadsázky, ale i sociálního statusu, profesního zařazení, záliby, nebo naopak vazbu na někoho v rodině… Podobné vylepšováky či udělátka má každý z nás ve svém okolí a říkají o nás možná víc, než si sami uvědomujeme.